Kdy je vhodné používat vysoce svítivé LED diody?

by with Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Kdy je vhodné používat vysoce svítivé LED diody?
Září 19, 2019

LED, tedy svítivá dioda, je, ve své základní podobě, miniaturní žárovka. Na rozdíl od těch velkých se však vyznačuje často vyšší jasností a svítivostí. To z ní dělá ideální materiál pro signalizační světla na různých přístrojích.

 

Otázkou je však kdy je vhodné použít vysoce svítivé LED diody. Může se zdát, že jsou vhodné pro každou příležitost, koneckonců je dobré, když si jejího rozsvícení okamžitě všimneme. Tak tomu však není, a vysoce svítivá světelná dioda se hodí pouze pro vybrané příležitosti. Proč je tomu tak?

ilustrace různých barev LED

Hlavním důvodem je to, že příliš vysoké ostré světlo může velmi snadno poškodit oči. To platí, zejména pokud se na jeho zdroj díváme z velké blízkosti. Proto je dobré nepoužívat je u přístrojů, kde při jejich manipulaci bude člověk v těsné blízkosti.

 

Ze stejného důvodu nejsou vhodné ani do hraček pro děti. Je sice pravda, že především malé děti mají rády různá barevná blikající světélka, ale pokud jsou příliš jasná, jejich citlivé, vyvíjející se oči to může natrvalo poškodit. I proto existují limity, jakou záři mohou tato světla vydávat.

 

Dobrá, ale kde se tedy tyto vysoce svítivé světelné diody dají použít? Jedná se hlavně o přístroje, u kterých je důležité okamžité upoutání pozornosti a kde je mnoho kontrolek. Bývá to například světlo alarmu na řídících pultech v elektrárnách nebo továrnách.

svítivá dioda zblízka

Využívá se zejména pro světla, která signalizují určité vážné nebezpečí či poruchu. Je to proto, že je nutné ihned upoutat pracovníkovu pozornost. Je ale pravda, že se používá především u zařízení, jako jsou řídící pulty, kde pracovník nemá světlo těsně u obličeje.

 

To však není jejich jediné využití. Vzhledem k jejich velké jasnosti je také možné využít je pro osvětlení určitého prostoru. Zde je však potřeba vzít v úvahu jejich malou velikost, stejně jako fakt, že většina osvětlovacích zařízení není na tento typ žárovky uzpůsobena.

 

Přesto se tento způsob využití stále rozšiřuje, neboť vydrží déle než běžná žárovka. Dnes již běžně najdeme lampy i stropní či nástěnná osvětlení, která jsou přizpůsobena právě tomuto typu diod. A je jen otázkou času, kdy přejdou i do pouličního osvětlení. Koneckonců, je třeba šetřit peníze, ne?